O „Evropu“ měli zájem Maďaři, Rumuni i Poláci. Chotěboř je převálcovala

13. března 2017

CHOTĚBOŘ – Jedna z největších sportovních akcí v Kraji Vysočina proběhne ve dnech 5. až 13. srpna 2017 na letišti v Počátkách u Chotěboře. Mistrovství Evropy v akrobatickém létání je vyvrcholením snahy pořadatelů z chotěbořského Aeroklubu.

„Vše začalo pořádáním dětských dnů a poté i mistrovství České republiky. Bezchybná organizace, zázemí i prostředí nám přineslo ocenění v podobě konání evropského šampionátu“, podotkl bývalý reprezentant v akrobatickém létání a hlavní pořadatel Jan Adamec.

Ideální podmínky na letišti v Počátkách ocenil i prezident Aeroklubu České republiky Vladimír Machula. „Soutěží se v různých disciplínách a každá disciplína má svoji koordinační skupinu, která to sleduje. Mistrovství České republiky v roce 2014 bylo perfektně zvládnuté. I na základě toho jsme se rozhodli, že připravíme projekt evropského šampionátu v Počátkách a přihlásíme jej“, popsal. Zájem o pořádání ME měly kromě Česka také Maďarsko, Rumunsko a Polsko. Hodnotilo se zázemí i kvalita podmínek pro soutěžící. „Prezentaci jsme měli do detailu připravenou, nikdo z hodnotících neměl žádné připomínky, tak nám pořadatelství nakonec přiklepli“, řekl Vladimír Machula.

Jakousi výhodou pro piloty je i fakt, že těsně předtím (14. až 17. června) se koná otevřené mistrovství České republiky. „Už teď víme, že účast bude opravdu velká. Evropská letecká špička si nenechá ujít příležitost zmapovat terén a zasoutěžit si v podmínkách, ve kterých bude „Evropa“ probíhat“, zmínil Jan Adamec.

Na republikovém šampionátu se objeví i současný nejlepší český akrobatický letec Martin Šonka. „Těším se na to o to více, že se tady potkám se svými kamarády. Do Chotěboře se vždy rád vracím, jsou tady výborné podmínky a skvělí lidé“, vyznal se. Šonku uvidí návštěvníci nejenom v soutěži, ale posléze i na letecké show 18. června. „Chci si to opravdu užít, protože mistrovství Evropy je pro mne uzavřené vzhledem k tomu, že já soutěžím v kategorii Unlimited a toto budou závody v kategorii Advanced“, vysvětlil pilot, který se nedávno stal prvním Čechem, jenž vyhrál závod Světového poháru Red Bull Air Race.

To však nic nemění na tom, že bude fandit českým závodníkům. „Akrobatickou velmocí je sice Francie nebo Rusko, ale věřím, že naši zabodují a dosáhnou nějakého pěkného výsledku“, doufá.

Z hlediska organizace nebude evropský závod nejjednodušší. Pořadatelé předpokládají, že se v Chotěboři objeví kolem 160 lidí, včetně 80 pilotů. „Náš realizační tým čítá na 45 pracovníků, z nichž 35 bude muset být neustále k dispozici na letišti. Počítáme proto, že ke spolupráci oslovíme i nějaké externisty“, prozradil Jan Adamec.

Vstup na MČR i ME bude zdarma, návštěvníci zaplatí pouze vstup na leteckou show 18. června. Akci významně podpořil Kraj Vysočina a město Chotěboř. Mistrovství Evropy zaštítil premiér Bohuslav Sobotka.


Na tiskové konferenci zleva: Jan Adamec, Jiří Duras – jeden z nejlepších akrobatických instruktorů v ČR, na ME v Počátkách bude působit jako šéf jury, Martin Šonka, Vladimír Machula a moderátor Jiří Vaníček. Foto: Miloš Novák

Partneři akce

  • https://www.airshowchotebor.cz / O „Evropu“ měli zájem Maďaři, Rumuni i Poláci. Chotěboř je převálcovala