Slavnostní přestřižení pásky modernizované vzletové a přistávací dráhy v Chotěboři

14. dubna 2013

21.Srpna 2012 proběhlo na půdě Aeroklubu Chotěboř slavnostní otevření nové vzletové a přistávací dráhy.

Veřejné vnitrostátní letiště Chotěboř. Tak se správně jmenuje letiště, které provozuje občanské sdružení Aeroklub Chotěboř. Sídlí v Počátkách u Chotěboře, ale zažitý název je letiště Dobkov, podle původního sídla, kdy byla původní budova a hangár Aeroklubu na opačné straně letiště, u obce Dobkov.

Novodobá historie letiště Chotěboř se datuje od roku 1945, kdy se po válce sešla parta nadšenců, kteří si obstarali první kluzák a na pozemcích za dnešním chotěbořským hřbitovem prováděli první pokusné starty. Za pomoci továrníka Eckharta byly získány pozemky za dobkovským lihovarem, kam se přesunula později letová činnost. Po ustanovení dobrovolného svazu civilního letectví – DOSLET, se chotěbořští piloti stali jeho součástí a koncem 40.tých let byl vybudován dřevěný hangár na kraji lesa u Dobkova.

V roce 1951, se vznikem Svazarmu, byla chotěbořská pobočka DOSLETu zařazena do Svazarmu a létání jako branný sport začalo mít zelenou. Postupně začalo být letiště u Dobkova malé a za pomoci Svazarmu došlo k jeho rozšíření do dnešní podoby. V padesátých letech se sídlo dnešního chotěbořského aeroklubu stěhuje do současných prostor u Počátek. Současně s tím začala zlatá éra sportovního létání na chotěbořsku, podporovaná Svazarmem, městem Chotěboř a tehdejšími Chotěbořskými strojírnami.

Současnou podobu vzletové a přistávácí dráhy dostalo letiště v 70tých letech. Svépomocí aeroklub postupně postavil dnešní hlavní hangár, dílnu, garáže, podzemní nádrž PH a nynější provozní budovu.

Tolik historie.

Dnes Aeroklub Chotěboř a jeho členové kromě létání pro své vlastní potěšení, zajišťuje i výcvik nových zájemců o pilotní licenci. Hlavně ale zajišťuje provozuschopnost veřejného vnitrostátního letiště a a organizuje pravidelný Dětský den a leteckou show, která se v posledních třech letech stala jedním z největších a nejúspěšnějších leteckých dnů v ČR.

Během posledních tří let Aeroklub Chotěboř vybudoval svépomocí několik zpevněných ploch, jeho členové se složili na odkup soukromého hangáru, bez kterého by byl dnešní rozvoj Aeroklubu neuskutečnitelný. V loňském roce postavil svépomocí řídící věž, která je dnes dominantou letiště a bez které by byla existence veřejného letiště ohrožena.

V letošním roce byl právem Aeroklub Chotěboř oceněn radou města Chotěboř jako nejlepší spolková organizace města za rok 2011.

V letošním roce AK Chotěboř, jako první z veřejných letišť na Vysočině, splnil podmínky grantu kraje Vysočina, a za přispění města Chotěboř zrekultivoval zastaralou vzletovou a přistávací dráhu pro potřeby integrovaného záchranného systému, vybudoval zpevněné plochy pro stání vozidel IZS. Vybudované investice na letišti zvýší bezpečnost leteckého provozu, umožní širší využití letounů a vrtulníků pracujících v integrovaném záchraném systému. Díky nové kvalitě povrchu vzletové a přistávací dráhy zkrátí vzletové vzdálenosti letounů a tím i sníží hlučnost, kterou jsou v některých případech zatíženy okolní obce.

 

Podívejte se i na video ze slavnostního otevření dráhy na tomto odkazu http://www.youtube.com/watch?v=il4F4LtXkfc

Partneři akce

  • https://www.airshowchotebor.cz / Slavnostní přestřižení pásky modernizované vzletové a přistávací dráhy v Chotěboři