Dětský den a letecká show Chotěboř
sobota 16. června 2012
Letiště Chotěboř Počátky

Uzavření letiště do 31.12.2020

13. září 2020

Upozornění pro všechny piloty: z důvodu rekonstrukce pojížděcích ploch je letiště uzavřeno od 14.09.2020 06:00 do 31.12.2020 23:00. Případné výjimky povoluje VLP (vlp(at)akchotebor.cz).

Fotografie MČR 2019

14. června 2019

Připravili jsme prvních pár pěkných fotografií. Najdete je v Galerii.

Čtvrteční zatažené ráno

13. června 2019

Druhý soutěžní den začal nízkou oblačností, která se postupně zvedá. Prozatím se nelétá a letadla odpočívají v hangáru.

První den za námi.

13. června 2019

První soutěžní den začal s vylosovaným číslem 1. v kategorii Intermediate jediný zahraniční účastník Joachim Weibrener na Z-50M. Následovaly soutěžní lety dalších závodníků. Přes silný vítr se závodníci maximálně snažili dosáhnout co nejlepších výsledků.

Po obědové pouze hlavní rozhodčí Jiří Duras rozhodl o odložení dalších starů pro sílící vítr. Ani později odpoledne se počasí neumoudřilo a v 17.00 SELČ bylo rozhodnuto letový den ukončit.

Kyvadlová doprava 16. června 2019

11. června 2019

Svoz na letiště je zajištěn kyvadlovou dopravou. Autobus bude zastavovat na náměstí T.G.M., u prodejny COOP Diskont a na autobusové zastávce u hřbitova. Čas příjezdu na jednotlivé zastávky bude cca 5 min po odjezdu z náměstí.

Odjezd z náměstíOdjezd z letiště
9:3014:45
10:0015:15
10:3015:45
11:0016:15
12:3016:45
13:0017:15
14:00
14:30
15:00

Videopozvánka na Airshow a MČR v akrobacii 2019

09. května 2019

Airshow 2019 bude!

25. února 2019

Milí příznivci našich leteckých dní, pořádaných na letišti v Chotěboři, máme pro vás skvělou zprávu. Airshow 2019 bude!

Po náročném období pořádání Airshow, Mistrovství ČR a Evropy v letecké akrobacii v roce 2017 jsme po odpočinku nabrali nové síly a připravujeme další ročník oblíbeného leteckého dne. Proto se i v r. 2019 můžete těšit na parádní ukázky letecké techniky jak ve vzduchu, tak i na zemi. Potěšit svá srdce akrobatickými kousky pilotů, nebo jen tak posedět a popovídat si s přáteli z řad příznivců létání.

Aby to nebylo tak jednoduché, budeme v letošním roce také pořadateli vrcholné soutěže Mistrovství ČR v akrobatickém létání. To bude tradičně předcházet celé Airshow a vy budete mít díky tomu v rámci leteckého dne možnost shlédnout vystoupení těch nejlepších akrobatických pilotů na jejich speciálech.

Mistrovství ČR se bude konat ve dnech 12. – 15. 6. 2019 a celá akce bude zakončena v neděli 16. 6. 2019 dětským dnem a Airshow Chotěboř 2019.

Na našich stránkách nebo FB profilu budete mít k dispozici novinky a informace k celé akci. Rádi také uvítáme vaše připomínky a náměty na emailu info@airshowchotebor.cz

Všichni jste srdečně zváni, rezervujte si termín akce ve svém kalendáři.

Organizační tým Airshow Chotěboř 2019

Airshow 2018

17. března 2018

Vážení příznivci našich leteckých dnů,
všichni máte jistě v paměti hektický loňský rok, ve kterém jsme zorganizovali nejen každoroční Airshow, ale rovněž i MČR a ME v letecké akrobacii. Zejména příprava evropského šampionátu nás stála nemálo úsilí.
Chceme vám nabídnout opět zajímavou, aktraktivní show, nová překvapení. Proto se organizační výbor rozhodl nepořádat letos žádnou akci a místo toho se věnovat hledání dalších strategických partnerů a zajímavých vystoupení. Další Airshow plánujeme na rok 2019 a již nyní začínáme s jeho přípravou.  Pokud máte sami tip na vystoupení nebo atrakce, které byste rádi viděli, napište nám na e-mail info@airshowchotebor.cz. Vaše náměty uvítáme.
Děkujeme za vaši přízeň!

Organizační tým Airshow

Střípky z předešlých akcí

(fotky zvřejněny s laskavým svolením pana Jenčíka)

Letecké dny pravidelně zahajuje armáda ČR

Ukázku vrcholné letecké akrobacie pravidelně předvádí Jan Adamec, Martin Šonka, Karel Kuthan a na větroních pak Miloš Ramert

Krásu skupinové slétanosti ukazuje čtyřka Follow Me na letounech řady Zlín Trenér. Akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team pak představuje vrchol skupinové letecké akrobacie

Velkému zájmu se těší tzv. wardbirds, stíhací letadla 2. světové války

Létající cirkus Pterodactyl Flight předvádí „psí souboje“ na replikách letadel z 1. světové války

Účastníky našich leteckých dnů se snažíme seznámit i s historií československé konstrukční školy

Ozdobou byl např. L29 Delfín, první proudový letoun, který přistál na našem letišti či obojživelný Sikorski S38. Nevšedním zážitkem byla rovněž letová ukázka dopravního letadla ATR-72 nebo dvoumotorového Beechcraftu Twin Beech

Na žádném Airshow nesmějí chybět parašutisté

Mistrovství Evropy skončilo – Dmitry Samokhvalov novým šampionem

15. srpna 2017

10. mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie Advanced je za námi. Jeho zakončení proběhlo na letišti Chotěboř velice povedeným leteckým dnem,v jehož průběhu byli vyhlášeni vítězové.

Novým mistrem Evropy je Dmitry Samokhvalov z Ruska, stříbro si z Čech odváží Loic Loic Lovicourt z Francie a bronz další Rus Roman Ovchinnikov. V soutěži týmů zvítězili Rusové, před Francouzi a Ukrajinci.

Nejlepším Čechem je Petr Kouřil, který po chybě v poslední čtvrté sestavě klesl z desátého na šestnácté místo. Jaromír Čihák skončil 28., Miroslav Černý 36. a Adam Ondrejka 41. V týmech končí teprve se formující český tým na sedmém místě z osmi.

Během sedmi soutěžních dnů se podařilo odlétat čtyři platné soutěžní programy, přičemž ten poslední absolvovalo pouze 23 nejlepších pilotů.

Při závěrečném ceremoniálu získal absolutní vítěz do držení na dva roky nový putovní pohár Ivana Tučka, který bude každé dva roky přidělován vítězi mistrovství Evropy Advanced.

Akrobatický pilot Martin Šonka: Když jsem byl malý, chtěl jsem být válečný hrdina

30. března 2017

Když se řekne Martin Šonka (39), znalci budou vědět, že je to nedávný vítěz prvního závodu Světového poháru v Red Bull Air Race v akrobatickém létání. Jiní si ale zase vybaví sympatického pilota, jenž se pravidelně účastní akcí v Počátkách u Chotěboře, je přátelský a rád hovoří s lidmi.

A právě Martin Šonka byl nedávným hostem v Kavárně Chotěboř. Jeho přítomnost naznačovala, že se bude mluvit například i o mistrovství Evropy v akrobatickém létání, které se uskuteční na letišti v Počátkách 5. až 13. srpna.

Nejlepší český pilot pečlivě vysvětloval, co všechno musí akrobatický letec absolvovat. Foto: Miloš Novák

„Je to skvělá zpráva, že se evropský šampionát bude konat právě tady. Do Chotěboře se vždy rád vracím, je tady výborná atmosféra a perfektní organizace. Rád se znovu setkám s kluky, v průběhu roku není moc času pohovořit“, podotkl Martin Šonka. Nebude ho však mrzet, že jako reprezentant v kategorii Unlimited se ME nebude moci zúčastnit, jelikož závodit se bude v kategorii Advanced?

„Já se právě těším na to, že si soutěž vychutnám pouze jako řadový účastník. Dám si párek a pivo a budu fandit našim“, směje se. Diváci však o nic nepřijdou, umění Martina Šonky budou mít možnost ocenit na republikovém šampionátu, jež se uskuteční 14. až 17. června na tom samém místě. „A nevynechám ani tradiční Airshow v rámci dětského dne. Mám vymyšlené nějaké nové prvky, otázkou je, jestli půjdou zrealizovat“, prozradil sympatický pilot, kterého letadla provázejí už od dětství.

„Jako malý jsem slepoval letadýlka. Kromě toho táta měl spoustu knih a fotek o pilotech druhé světové války. Často jsem si je četl a snil o tom, že až vyrostu, budu jako oni“, vzpomíná. Přitom ale na leteckou kariéru to zpočátku vůbec nevypadalo, o akrobacii nemluvě. „Když jsem byl dítě, všude jsem zvracel, v autě, v MHD, ve vlaku. Naštěstí mě to asi v deseti letech přešlo“, svěřil se se smíchem.

Před závody drží dietu
Málokdo ví, že Martin Šonka je nejvyšším pilotem v Red Bull Air Race a že si musí před závody dávat pozor na to, co jí. „Musíme mít určitou váhu, kterou nesmíme překročit. Ostatní piloti si většinou do letadla něco přidávají, aby byli na svém. Já potřebuji hubnout“, usmívá se. Oblíbenou svíčkovou nebo kuře s hranolky si tedy musí před soutěží odpustit.

Martin Šonka působil několik let jako bojový pilot Armády České republiky. Po roce 2007 však přišel zlom. „Na mistrovství světa ve Španělsku za mnou přišel člověk, že hledá talenty do Red Bull Air Race. Bylo to těžké rozhodování, protože ve finále vlastně nevíte, jestli vám to bude vyhovovat. Létá se nízko nad zemí, rychlost máte 370 kilometrů v hodině. Je tam velmi velké přetížení – 12 G – i když trvá jen malou chvíli. Ale nikdy se mi nestalo, že bych například omdlel“, vysvětluje. O horké chvilky však přesto není nouze. „Jednou mi chcípl motor sto metrů nad zemí, a to není zrovna situace, kterou bych chtěl opakovat. Ale dostal jsem se z toho“, říká teď už s úsměvem. Další logický dotaz tedy směroval na přítelkyni Olgu, která Martina do Kavárny doprovázela. Nebojí se o něj někdy? „Ne, protože vím, že on to fakt umí“, odpověděla přesvědčivě.

Do Kavárny Chotěboř doprovázela Martina jeho přítelkyně Olga, která se dobře bavila. Mimo jiné například prozradilo i to, kde se seznámili: na spartakiádě. Foto: Miloš Novák

Psycholog je fajn
Zdá se, že v letecké akrobacii už není co vymýšlet. Každý tedy hledá alespoň drobnost, jak si svůj letoun vylepšit. „Špionáž funguje i tady. Když přijdeme s něčím novým, každý kolem nás chodí na záchod a najednou mám spoustu kamarádů. Tak to prostě je. Pokud bude mít někdo růžové letadlo a vyhraje s ním, na dalším závodu už budou všichni růžoví. Ale já to dělám taky“, usmívá se.
Nejlepší český pilot pečlivě vysvětloval, co všechno musí akrobatický letec absolvovat. Foto: Miloš Novák

Soutěžit v Red Bull Air Race není úplně med. Své o tom ví i Martin Šonka. Piloti jsou pod velkým tlakem a často ve stresu. Proto mají doporučení obrátit se v případě potřeby na sportovního psychologa. „Říkal jsem si, co mi má kdo povídat. Já sám se znám přece nejlíp. Ale pravdou je, že už jsem jeho služby asi třikrát využil a hodně mi to pomohlo. Občas se stane, že sednete do kokpitu, najednou vás ruce ani nohy neposlouchají. Neustále se vám prokrvuje a odkrvuje hlava. To je velká zátěž“, popisuje.

Není doba na klukoviny
Martin Šonka má s přítelkyní Olgou dvě děti – čtyřletou Anetku a dvouletého Martínka. U Anetky se už vztah k létání projevuje. „Ráda drží knipl a řídí“, se smíchem prozrazuje. „Ale moc toho ještě nevydrží. Tuhle jsme se jeli proletět na Bouzov, chtěl jsem jí ukázat, kde se natáčela pohádka o Jasněnce. Sedli jsme do letadla, Anetka usnula, já jsem kolem hradu prolétl a přistál. Vtom se vzbudila a říká: Tatínku, tak už poletíme?“

Martin Šonka působil léta jako armádní pilot. Ti, ve stíhačkách, jsou ve filmech občas zobrazovaní jako velcí frajeři, kteří nemají respekt před ničím. „Kovbojský přístup v létání tady nefunguje. To si nemůžete dovolit. Vše je monitorováno. Není doba na klukoviny, pokud by to zjistili, máte po kariéře. A to nestojí za to riskovat“, vyvrátil různé spekulace. V rámci svých exhibicí si však zkusil nízký průlet – například pod mostem nebo pod skákajícím autem či motorkou. „To jsou však pečlivě promyšlené akce“, dodal závodník, jenž vystudoval dvě vysoké školy a na svém kontě má titul mistra Evropy a vicemistra světa v kategorii Unlimited – freestyle.

Kavárna Chotěboř praskala ve švech. O povídání s akrobatickým pilotem byl velký zájem. Foto: Miloš Novák

Partneři akce

  • http://www.airshowchotebor.cz / Aktuality